Pages in topic:   < [1 2]
Biraz dertleşelim
Thread poster: ozgur gunes
skaya
skaya  Identity Verified
Türkiye
Local time: 20:44
English to Turkish
+ ...
Sabır acıdır ama meyvesi tatlıdır Feb 18, 2019

CV oluşturmanın önemini atlamayın. Sadece oturup iyi bir CV yazmaktan bahsetmiyorum.

Sevdiğiniz/sevebileceğiniz ve gelecek vaat eden bir işi gerekirse 2-3 yıl asgari ücretle yapın. CV'nizde böyle bir deneyimle daha iyi işlere bakabilirsiniz. Hatta performansınıza ve işyerinin ücret politikasına göre bulunduğunuz işte de daha iyi ücretler alabilirsiniz.

Ancak meslek vasfı olmayan işlerden bahsetmiyorum. Dil bilen biri için ithalat/ihracat güzel
... See more
CV oluşturmanın önemini atlamayın. Sadece oturup iyi bir CV yazmaktan bahsetmiyorum.

Sevdiğiniz/sevebileceğiniz ve gelecek vaat eden bir işi gerekirse 2-3 yıl asgari ücretle yapın. CV'nizde böyle bir deneyimle daha iyi işlere bakabilirsiniz. Hatta performansınıza ve işyerinin ücret politikasına göre bulunduğunuz işte de daha iyi ücretler alabilirsiniz.

Ancak meslek vasfı olmayan işlerden bahsetmiyorum. Dil bilen biri için ithalat/ihracat güzel bir alan. Fuarcılık, gümrük hizmetleri, nakliye sektörü vs. Nitelik kazanabileceğiniz farklı alanlar da olabilir.

Bu dediğime burun kıvıranlar olabilir. Ama çok işe yarar bir formül. 1997'de asgari ücretle bir işe girdim. 2 yıl sonra asgari ücretin iki katını almaya başladım.
Collapse

ozgur gunes

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Radikal Öneri Feb 21, 2019

Yanınıza telefon, banka kartı, kredi kartı ve hiç para almadan 100 günlük bir serüvene çıkın. 3-5 gün sonra, 30 gün 80 gün sonra da vazgeçmek yok… 100 gün dolacak! Sadece karın tokluğuna bir yerlerde çalışın, para vermek isteyen olursa kabul etmeyin… Yolunuza yürüyerek, bisikletle veya otostopla devam edin… Bir yerde 3 günden fazla kalmayın… Çok aç kalınca insanlardan yardım isteyin, üşüyünce bir hırka, yoldan yorgun düşünce bir sedir… Korkmayın, ... See more
Yanınıza telefon, banka kartı, kredi kartı ve hiç para almadan 100 günlük bir serüvene çıkın. 3-5 gün sonra, 30 gün 80 gün sonra da vazgeçmek yok… 100 gün dolacak! Sadece karın tokluğuna bir yerlerde çalışın, para vermek isteyen olursa kabul etmeyin… Yolunuza yürüyerek, bisikletle veya otostopla devam edin… Bir yerde 3 günden fazla kalmayın… Çok aç kalınca insanlardan yardım isteyin, üşüyünce bir hırka, yoldan yorgun düşünce bir sedir… Korkmayın, insanlarımız hem yardımsever hem de misafirperverdir.

Her yeni bir günü, dünyadaki son gününüzmüş gibi yaşayın… 100 günün sonunda bu başlık altında yaşadıklarınızı bize anlatın… Ya da bir kitap yazın…

Yolunuz açık olsun!
Collapse

ozgur gunes

ozgur gunes
ozgur gunes
Türkiye
TOPIC STARTER
.. Feb 21, 2019

skaya wrote:

Ancak meslek vasfı olmayan işlerden bahsetmiyorum. Dil bilen biri için ithalat/ihracat güzel bir alan. Fuarcılık, gümrük hizmetleri, nakliye sektörü vs. Nitelik kazanabileceğiniz farklı alanlar da olabilir.

Bu dediğime burun kıvıranlar olabilir. Ama çok işe yarar bir formül. 1997'de asgari ücretle bir işe girdim. 2 yıl sonra asgari ücretin iki katını almaya başladım.

Bundan 5 yıl önce ben de asgari ücretten biraz yüksek bir maaşa başlamıştım. 5 yıl sonra yine aynı teklifi alıyorum. Bizim ayırdığımız bütçe şu kadar, ileride artırılır tarzı bir muhabbete hiç rastlamadım. Hem 7/24 çalışsın, hem nöbetçi olsun hem de asgari ücret verelim istiyorlar. Bunu diyen yer de bir muayene ücreti için 500 lira isteyen özel bir hastaneydi. İnsan sinirleniyor gerçekten. Bir sürü özellik istiyorsun, verdiğin para asgariden biraz yukarısı:S

Onun yerine oturup evden çeviri yapıyorum ama ailem ve ailemin arkadaşları, akrabalar rahat bırakmıyor, sürekli bir eleştiri, burun kıvırma; "ay hala mı iş bulamadın? ay hala mı arıyorsun? sen o bilgisayarda ne yapıyorsun ki vb."

@Sayın Haluk Erkan Bey, yazdıklarınız kulağa çok hoş geliyor ama bu ülkede bunu yapmaya cesaretim yok. Yurtdışı versiyonunu araştırdım, biraz daha birikim yapmam lazım, vizeyi de alırsam. Görüşlerimi yazarım.

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Gönüllü Ucuz Isgücü Feb 21, 2019

Ben hep sunu savundum. Türkiye'de ücretlerin düsük olmasinin bir nedeni bizzat çalisanlardir. Evet, yanlis okumadiniz, çalisanlar. O düsük ücretlerde çalismayi kabul edenler, manavda yaptigi pazarligi insan kaynaklari departmani ile yapamayan aciz çalisanlar. Biz insanlarin statüsüne gereginden fazla deger veren bir toplumuz. Pazarda elma alirken köylü ile kiran kirana pazarlik ederiz ama koskoca (!) insan kaynaklari ile pazarlik etmekten çok korkariz. Bugün sirketlerde en... See more
Ben hep sunu savundum. Türkiye'de ücretlerin düsük olmasinin bir nedeni bizzat çalisanlardir. Evet, yanlis okumadiniz, çalisanlar. O düsük ücretlerde çalismayi kabul edenler, manavda yaptigi pazarligi insan kaynaklari departmani ile yapamayan aciz çalisanlar. Biz insanlarin statüsüne gereginden fazla deger veren bir toplumuz. Pazarda elma alirken köylü ile kiran kirana pazarlik ederiz ama koskoca (!) insan kaynaklari ile pazarlik etmekten çok korkariz. Bugün sirketlerde en yüksek ücretleri CEO'larin aldigini hepimiz biliriz. Peki o CEO'larin o astronomik ücretleri pazarlik ederek aldigini kaçimiz biliyoruz? Üstelik bu bütün dünyada böyledir. Peki "entry-level" elemanlar niye insan kaynaklari ile pazarlik etmez de manav ile pazarlik eder? Yukarida ipucu verdim, manavin statüsü ile koskoca IK statüsü bir degil herhalde.Collapse

Elif Baykara Narbay

Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
:D Feb 21, 2019

ATIL KAYHAN wrote:
Peki "entry-level" elemanlar niye insan kaynaklari ile pazarlik etmez de manav ile pazarlik eder? Yukarida ipucu verdim, manavin statüsü ile koskoca IK statüsü bir degil herhalde.

Eh, manav sattığı domatesin kıymetini biliyor. Biz de paranın kıymetini ancak cebimizden çıkarken biliyoruz.

Ucuz işgücü (ki sonuçları itibarıyla sarı sendikaya kadar uzanan bir yoldur bu) sattığı emeğinin kıymetini bilmiyor. Genellikle bilen de aldırmıyor zaten.

İK'nın önemli görevlerinden biri ise mümkün olan en az parayı vererek işgücü sağlamak. İK çalışanı bu görevini en iyi şekilde gerçekleştirerek üzerine düşeni yerine getiriyor. Bu pazarlıkların/kırılan fiyatların sağladığı kârın cüzî bir miktarını da ikramiye olarak alıyor

Bugün bir meslektaşımızla, niteliksiz ve ucuz işgücünün piyasa standardına dönüşmesini ve kaliteli ürün veren iyi çevirmenlerin kıymetinin bilinmemesini (hatta bence biraz dalga konusu olmasını) konuştuk kısaca...

Sonuçta, bilmemek değil, öğrenmemek ayıp. Özellikle bir çevirmen için.

Pazarlık yapma becerilerinizi geliştiriniz

Elif

skaya
skaya  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
yine aynı şeyi söyleyeceğim Feb 25, 2019

ozgur gunes wrote:

Bundan 5 yıl önce ben de asgari ücretten biraz yüksek bir maaşa başlamıştım. 5 yıl sonra yine aynı teklifi alıyorum. Bizim ayırdığımız bütçe şu kadar, ileride artırılır tarzı bir muhabbete hiç rastlamadım. Hem 7/24 çalışsın, hem nöbetçi olsun hem de asgari ücret verelim istiyorlar. Bunu diyen yer de bir muayene ücreti için 500 lira isteyen özel bir hastaneydi. İnsan sinirleniyor gerçekten. Bir sürü özellik istiyorsun, verdiğin para asgariden biraz yukarısı:S

Daha önce ne tür bir işe başladığınızı ve şimdi hastaneye ne tür bir iş için başvurduğunuzu bilmediğim için yorum yapamayacağım.

Meslek niteliğindeki işler için hala aynı fikirdeyim. İster dış ticaret uzmanı, isterse elektrikçi, sanayide tornacı olsun. Bir meslekte nitelik/uzmanlık kazanmış insan her zaman değerlidir. Ama nitelik kazanmak sabır ister.

Yeni nesillerde maalesef bu yok. Vasıfsız, sabırsız ve seçme/karar verme sorunu olan bir çok üniversite mezunu var. Mesleksizlik aslında ülkemizin kronikleşmiş bir problemi.

Elif Baykara Narbay

Pages in topic:   < [1 2]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Biraz dertleşelim

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »