Pages in topic:   < [1 2]
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ PROZ.COM BLUE BOARD...ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΙΛΙΚΤΑ
Thread poster: Vicky Papaprodromou
Konstantinos Karanikas B.Sc. Electr. Eng., MITI
Konstantinos Karanikas B.Sc. Electr. Eng., MITI
Greece
Local time: 10:40
Member (2003)
English to Greek
+ ...
Αφού λοιπόν ανοίξαμε τους ασκούς του Αιόλου και Βαρδάρη συμπνέοντος ας ... Oct 19, 2004

Υπάρχουν πράγματι 'κακοί πελάτες', 'κακοπληρωτές' κλπ. ή τραβάνε το σχοινί μέχρι εκεί που τους παίρνει; Τουλάχιστον στην Ελλάδα αυτό αποτελεί κοινή πρακτική, ή δεν είναι έτσι;

Ίσως θα έπρεπε να είμαστε σκληρότεροι στις συναλλαγές μας χωρίς βεβαίως να αποκλείουμε το ε�
... See more
Υπάρχουν πράγματι 'κακοί πελάτες', 'κακοπληρωτές' κλπ. ή τραβάνε το σχοινί μέχρι εκεί που τους παίρνει; Τουλάχιστον στην Ελλάδα αυτό αποτελεί κοινή πρακτική, ή δεν είναι έτσι;

Ίσως θα έπρεπε να είμαστε σκληρότεροι στις συναλλαγές μας χωρίς βεβαίως να αποκλείουμε το ενδεχόμενο να συνεργαστούμε ξανά με κάποιον που μας θεώρησε, λανθασμένα ή εσκεμμένα βέβαια, εύκολη λεία. Εξάλλου η εμπειρία μου στην επαρχία είναι ότι οι πρωτευουσιάνοι έχουν την εντύπωση ότι είναι επιχειρηματίες ολκής και θα πιάσουν το βλάχο 'Κώτσιο' κατά το κοινώς λεγόμενο. ΟΚ, it's their prerogative, αλλά όσες αθηναϊκές επιχειρήσεις έχουν ανοίξει στη θεσσαλική επαρχία τα τελευταία 20 χρόνια κράτησαν 1-2 χρόνια και έφυγαν νύχτα !!! Δεν μας λέει κάτι αυτό; Εξάλλου έχουν και φορολογικές απαλλαγές λόγω των ζημιών στα υποκαταστήματά τους μιας και περνάνε τις απώλειες στο παθητικό της εταιρίας! Έτσι νομίζουν ότι εξοικονομούν χρήμα, φόρους κλπ.!

Βαθειά νυχτωμένοι είναι, και γι'αυτό κατεβάζουν τα ρολά έκων άκων.

Στη σημερινή εποχή δεν υπάρχουν έξυπνοι και βλάκες, ευκαιρίες για άρπαγμα, όπως ήταν στη δεκαετία του '60. Πάραυτα, υπάρχουν τεμπέληδες σε ποσοστό 90% περίπου που αυτοαποκαλούνται επιχειρηματίες και ψάχνουν για ευκαιρίες, για εύκολο χρήμα, στην πλατεία, στην καφετέρια μεταξύ φραπεδιάς και αμπελοφιλοσοφίας, αλλά και ένα 10%, εάν όχι λιγότερο, σκληρά εργαζόμενοι επαγγελματίες. Εκεί θα πρέπει να εστιάσουμε την προσοχή μας. Όλες οι θεωρίες παγκοσμίως πρεσβεύουν ότι όποιος εργάζεται σκληρά στο τέλος αμοίβεται πλουσιοπάροχα ! Είμαι σε θέση να σας διαβεβαιώσω ότι αυτό ισχύει, 1000% !

Ούτως ή άλλως, it's business as usual, γιατί να μην δώσουμε να καταλάβουν οι κύριοι αυτοί ότι η επαγγελματική παροχή υπηρεσιών θα πρέπει να αμοίβεται αναλόγως; Αλλά και γιατί να ξεκόψουμε; Θα ήταν αυτό επιχειρηματικώς πρέπον;

Ας εκπαιδεύσουμε τους αγοραστές τις εργασίας μας σύμφωνα με τα δικά μας πρότυπα !!! Εάν θέλουν καλή εργασία, ας την πληρώσουν, εάν όχι ας πουλήσουν σκάρτο πράμα, 'ιέλα καλιέ κυρία, ότι πάρεις κάνει πέντε φράγκα!' Ποιός θα κλείσει στο τέλος; Έχουν δει τα ματάκια μου δείγματα τεστ ή και μνήμες εργασιών που θα φρικάρετε. Ήθελαν να μου τα πλασάρουν και σαν βοήθημα για να ρίξουν τις τιμές ακόμη περισσότερο! Ολυμπιακά έργα της ΔΕΗ σου λέει που έκαναν παλαιότερα και έγιναν δεκτά από τον πελάτη τους! Και αν αυτό αληθεύει, τότε αμφιβάλλω εάν ο πελάτης ήταν σε θέση να ελέγξει τη μετάφραση στα Αγγλικά σε βιομηχανικά ρεύματα και υποσταθμούς του Ολυμπιακού χωριού, καθώς όλοι ξέρουμε από που ξεφύτρωσε, πως έπιασε τη θέση αυτή και τι qualifications έχει. Ή δεν είναι έτσι;

Από την άλλη μεριά είναι και το λεξιλόγιο που χρησιμοποιούν 'πελάτης, αποδελτίωση, προθεσμία, μεταφραστική μνήμη, κλπ.', και όλα αυτά για να με ψαρώσουν από την αρχή. Είναι οι νεαροί executives/πρώην πλασιέ/απόφοιτοι ποιος ξέρει τίνος ιδρύματος της πλάκας, οι φλασάτοι τύποι με τις γραβάτες, τα κοστούμια, τα κινητά και τα αμάξια της εταιρίας που τους πέταξαν ένα μισθό για να πουλάνε ιδέα σε ποιούς παρακαλώ; Σε αυτούς που βγάζουν το φίδι από την τρύπα !!! Έτσι δεν είναι;

Ας μάθουν λοιπόν όλοι αυτοί οι ευγενείς κύριοι ότι εμείς θα συνεχίσουμε να μελετάμε και να εντρυφούμε σε νέες τεχνολογίες, να περνάμε τεστ, να αποτυγχάνουμε ή και να επιτυγχάνουμε, αλλά σίγουρα θα γινόμαστε καλύτεροι από χθες, θα αναβαθμίζουμε τις υπηρεσίες μας, την ποιότητά μας, την αξιοπιστία μας, τις γνώσεις μας, θα γινόμαστε μέλη παγκόσμιων οργανισμών κύρους στον τομέα μας και όλα αυτά διότι there is no looking back, η μόνη διέξοδος για να πληρώσω τα ακριβά δίδακτρα των παιδιών μου, ή τις διακοπές μου ή το φλασάτο αμάξι μου ή το Rolex μου είναι να γίνω καλύτερος στη δουλειά μου από χθές και σίγουρα πιο σκληρόπετσος, δύσπεπτος για τους άλλους εννοώ. Με εννοείτε;

Γιατί φοβούμαστε να εμφανίσουμε τις τιμές μας στο ProZ; γιατί είναι μήπως τόσο χαμηλές που διαφορετικά δεν θα μπορούσαμε να σταυρώσουμε δουλειά για να πληρώσουμε τον καφέ της ημέρας και τα τσιγάρα; Τουλάχιστον όσες εταιρίες απευθύνονται στο ProZ για να βρουν κάποιον επαγγελματία να τους κάνει τη δουλειά θα ξέρουν ή θα μάθουν ότι υπάρχει πλέον σύμπνοια μεταξύ των μεταφραστών από την ψωροκώσταινα Ελλάδα στο θέμα τιμών. Έχουμε πράγματι γίνει ο περίγελος των άλλων.

Ας αρνηθούμε τις μειώσεις των τιμών που ζητούν οι εταιρίες. Ας απαντήσουμε σε ορισμένες αμερικανικές εταιρίες που στέλνουν προσφορά για δουλειά σε κάποιον μεταφραστή στην Ελλάδα, ημέρα Παρασκευή, στις 10:30 το βράδυ, και παράδοση τη Δευτέρα first thing in the morning ότι θα πρέπει να πληρώσουν τουλάχιστον 70% επιπλέον για το service του weekend! όπως γίνεται στις άλλες χώρες. Και φυσικά, θα υπάρχει πάντα κάποιος έξυπνος που θα ζητάει να απαντήσουμε εάν δεχόμαστε την προσφορά σε διάστημα 5-10 λεπτών !!! Έ, λοιπόν η απάντησή μου είναι πάντα η ίδια σε αυτούς τους κυρίους: 'Well, I am not that desperate, to be looking for a piece of work for the weekend at 10:30 Friday evening, and if I do accept what's in it for me !!!'

Και τότε θα προσποιούνται ότι έδωσαν τη δουλειά σε κάποιον άλλο συνάδελφο μεταφραστή που θα δουλέψει το Σαββατοκύριακο, ΟΚ, αυτό μπορεί να αληθεύει αλλά κάλλιστα μπορεί και να μην αληθεύει. It's a game they are playing, called 'who's going to chicken out first. Εάν στα μαρκετίστικα σεμινάριά τους τους μαθαίνουν τέτοια κόλπα ψυχολογικού πολέμου, τότε πέστε τους χαιρετίσματα ότι και εμείς είμαστε σκληροτράχηλοι! Και εάν την πήρε τη δουλειά κάποιος άλλος συνάδελφος μπράβο του που κατάφερε να γειωθεί το Σαββατοκύριακο για 2000 λέξεις x 0.01 = 20 ευρώ/$! Θα πρέπει να είναι πράγματι desperado!

Καλά λοιπόν, όσοι από εμάς ξεπουλάμε την όποια δουλειά μας για peanuts, τόσο ακριβά αξιολογούμε την προσωπική μας προσπάθεια; Δεν μας έχει απομείνει πλέον ίχνος αυτοεκτίμησης;

Αφού λοιπόν ανοίξαμε τους ασκούς του Αιόλου και Βαρδάρη συμπνέοντος ας προχωρήσουμε στο παρασύνθημα !!!
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ PROZ.COM BLUE BOARD...ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΙΛΙΚΤΑ






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »