Glossary entry

English term or phrase:

combining form

Hungarian translation:

szóképző elem (szóösszetételekben)

Added to glossary by Ildiko Santana
Feb 21, 2012 00:39
12 yrs ago
English term

combining form

English to Hungarian Science Linguistics
Annyit tudtam kideríteni, hogy ez feltehetően egy olyan gyűjtőfogalom, ami olyan idegen (latin vagy görög) szavakat takar, amiket csak szóösszetételekben használunk, pl. elektro-, geo-, auto-, -ológia.

Azt szeretném tudni, hogy létezik-e erre valami bevett nyelvészeti szakkifejezés, vagy ha nem, akkor mi lenne a legfrappánsabb fordítás.

Egyébként egy listában szerepel, amiben szófajok és egyéb nyelvtani alapelemek vannak felsorolva (noun, verb, adjective, prefix, suffix stb.), és ez a kifejezés az egyik a listában.

Köszönöm!
Change log

Mar 9, 2012 19:08: Ildiko Santana Created KOG entry

Discussion

hollowman2 Feb 22, 2012:
@Ildikó Utóbbi megjegyzéseddel mit szeretnél bizonyítani vagy cáfolni?
Szabolcs Király Feb 22, 2012:
@Péter Elolvastam a wikipediás szócikket, vegyük rögtön az elejét:
"A toldalék (affixum) jelentésváltoztató, -módosító vagy viszonyjelentést hordozó szórész, morféma. Közvetlen környezete a szótő"
Mi a szótő az ilyen elemet tartalmazó szavakban? Már korábban írtam pár példát, de választ nem kaptam. Amíg ez nem világos, addig csak ködösítés minden.
Péter Tófalvi Feb 22, 2012:
@Ildikó Arra kértelek, hogy olvassátok el a Wikipédia szócikket, de nem, és nem. Gondolom, ezt az okosságot az Oziriszből szedted...
Ildiko Santana Feb 22, 2012:
Toldalék (affix) A szó végéhez járuló olyan hang vagy hangcsoport, amely a szó jelentését megváltoztatja vagy módosítja, vagy a szónak más szavakhoz való mondatbeli viszonyát jelöli; a képző, jel, rag közös neve.
hollowman2 Feb 22, 2012:
Péter volt itt a "kőszikla" Javasolt megoldása - toldalék - kikezdhetetlen. Ti. a bonyolultnak tűnő kérdésre túl egyszerű és lényegében hibátlan választ adott, amit (részemről tovább cizellálva) - idegen eredetű toldalék - el is fogadtam.
Péter Végh (asker) Feb 22, 2012:
Köszönet! Köszönöm szépen mindenkinek a hozzászólásokat, azt hiszem, mindenkinek volt valamiben igaza, végül azért választottam a "szóképző elem"-et, mert elég tömör is, és úgy érzem, olyan nagyon nem lehet vele mellélőni, de még egyszer köszönöm a többieknek is!
Szabolcs Király Feb 21, 2012:
Én még mindig nem értem Ha tehát a "bioital" összetett szó, akkor a "bio" mégsem toldalék? Merthogy az összetett szóhoz két önálló morféma kell. Vagy a bio egyszerre toldalék és önálló morféma is? De akkor mikor melyik?
A helyzet az, hogy van egy idegen eredetű szavunk - legyen ez most a "biológia" -, amelyben analógiás alapon (pl. "geológia") a beszélők felfedeztek valamiféle összetettszó-jelleget (bio+lógia), és az elemeket elkezdték más szavakhoz is passzítani (bioital, teleház). Idáig még oké, itt lehet rá mondani, hogy a "bio" itt prefixum, hiszen nincs önálló alakja, a bővített szótő az "ital", de mi a helyzet a "biológiával"? A "lógia" szintén nem szótő - hát akkor toldalék, más nem lehet.
És itt jön ismét az, hogy lehet-e két toldalékból egy önálló szót alkotni? Per def., nem, tehát a biológia, televízió, magnetofon, automata stb. nem toldalékokból épül fel, hanem olyan egyszerű szó, amelyet összetettnek érzünk. Illetve egy huszáros lépéssel lehetne azt mondani, hogy van egy alakváltó magyar "logosz" főnevünk (-lógia, logika stb. alakokkal, lásd kő-köves, szél-szellő), de, Péter, nem írtad, hogy erre gondoltál volna.
Vagyis a combining form sok minden lehet, de biztosan nem toldalék.
Péter Tófalvi Feb 21, 2012:
Re: félreértés Vegyesre is adtam példát: pszeudotudomány, de ott van a sok bio-: bioital, biotojás, vagy kultúrtáj, etnozene, popzene, diszkóőrület, ingatlanbiznisz stb. stb.
Ezek szóösszetételek, amelyekben két főnevet úgy kombinálunk, hogy az első módosul, és megkülönböztető (melléknévi) szerepe van. (Mert pl. mondhatnók azt is, hogy etnografikus zene, ingatlanos biznsz, biológiai tojás, populáris zene stb.)
Judith Kiraly Feb 21, 2012:
Félreértés Attól, hogy a kérdező azt „derítette ki”, hogy a fogalom idegen szavakat takar, még nem biztos, hogy csak idegen szavak lehetnek a szóösszetétel részei. A lényeg az, hogy egy önálló szó módosult, önállóan nem használt formája szerepel a szóösszetétel elő- vagy utótagjanként. Ezt a toldalék nem fejezi ki (Péter felsorolásában helytelen a képző és rag előtt a „jelző”, az persze 'jel' akart lenni?) Az „idegen” sem jó.
Péter Tófalvi Feb 21, 2012:
Egyébként A kérdező és általam is felsorolt, és más hasonló toldalékok idegen nyelvekből átvett szavak részei, elemzésükkel a magyar nyelvtan nem is nagyon foglalkozik, mert mi készen kaptuk, és egyetlen egészként kezeljük őket. A neo-, teo-, geo-, auto-, kripto- stb. stb. toldalékok (prefixumok) - ha jól figyelünk - láthatóan csak idegen eredetű szavakban szerepelnek. Gyakran a nyelvújítás korában ezeknek kitalálták a magyar megfelelőjét. Pl. autonóm = önálló, vagy a hibrid "pszeudotudomány" = áltudomány, az általad említett geológia = földtan stb.
Lényegében tehát, rossz a kérdés, mert a kérdező által felsorolt elemek számunkra sima szótagok, de ha nyelvészeti (etimológiai) szempontból nézzük a dolgokat, akkor a szóalkotó nyelv (angol, francia, német stb.) szempontjából ezek toldalékok (szuffixumok és prefixumok).

A geológia esetében honna tudjuk, hogy melyik a szótő és melyik a toldalék? Onnan, hogy a toldalék a "Melyik?', "Milyen?" kérdésre adja meg a választ.
Milyen logosz (tudomány)? Geo-logosz.
Péter Tófalvi Feb 21, 2012:
@Szabolcs Kiegészítettem lent a válaszom.
Szabolcs Király Feb 21, 2012:
Minden ez, csak nem egyszerű. Tegyük fel, hogy a "geo" toldalék a "geológia" szóalakban (a magyarban). Hol akkor a szótő (a magyarban), amely önmagában használható? Írnál nekem ezzel egy mondatot?
Péter Tófalvi Feb 21, 2012:
Re: geológia A geológia esetében a magyar nyelvben a "geo" toldalék, akkor is, ha a görög nyelvben a geosz a földet jelenti.
geosz+logosz = földtudomány
Itt valóban két főnév alkot egy új, összetett szót, de mi most az angol és magyar nyelvekről beszélünk, ahol a "geo", mint már említettem suffix, illetve toldalék.
A "lógia" (mint a "logosz" latinizált formája) itt idegen nyelvből átvett szótőként tekinthető. Több ilyen van: ethosz/etika, demokrácia, az általad is említett tele-vízió stb., de mi ezeket a szavakat már készen vettük át, tehát nincs is értelme ezek szerkezetét boncolgatni.
Mikor van értelme az elemzésnek? Ha pl. olyant látunk mint ultrakonzervatív, neoliberális, kriptokommunista, kvázi-demokratikus, teleportálás, stb. stb.

Ez ilyen egyszerű!
Szabolcs Király Feb 21, 2012:
lehet geológia is Rosszul látom a kérdést, vagy tényleg az van ott fönt, hogy "combining form" (...)gyűjtőfogalom, ami olyan idegen (latin vagy görög) szavakat takar, amiket csak szóösszetételekben használunk, pl. elektro-, geo-, auto-, -ológia?
Tehát: mi a toldalék a "geo-, -ológia, geológia" alakok bármelyikében?
Péter Tófalvi Feb 21, 2012:
@Szabolcs Ki beszélt itt televízióról, mint toldalékról? Az egy főnév, kolléga!
Szabolcs Király Feb 21, 2012:
Éppen ezt szeretném tudni. Azt állítottad, hogy a kérdéses elem neve: toldalék. A toldalék nem önálló morféma. Akkor hogyan használjuk mégis a "televízió" stb. szóalakokat önállóan?
Péter Tófalvi Feb 21, 2012:
@Szabolcs Király Nagyon kedves vagy, hogy megláttad a logikát az általam leírtakban. Pontosíts, kérlek, írj egy olyan példát, amikor két nem önálló morfémából lesz egy önálló!
Szabolcs Király Feb 21, 2012:
@Tófalvi Péter Bár van logika abban amit írsz, mégis hogyan lesz két nem önálló morfémából egy önálló? A toldalék csak szótőhöz járulhat legjobb tudomásom szerint.
Gusztáv és hollowman2 megoldása tökéletesen mutatja a lényeget.
Péter Tófalvi Feb 21, 2012:
@Judith Amikről írsz azok mind toldalékok. A toldalék lehet jelző, képző és rag.
Judith Kiraly Feb 21, 2012:
Összetételi előtagként használt jelzők Angol definíciója: a modified form of an independent word that occurs only in combination with words, affixes, or other combining forms to form compounds or derivatives.
Szerintem arról van szó, amiről az Osiris: Helyesírás a 111–113. oldalon az „összetételi előtagként használt jelzők" címmel ír. Eszerint ezek olyan összetételek, amelyekben a főnév minőségjelzője összetételi alakjában vagy jelentésében önálló szóként nem használatos, pl. al-, ál-, alag- stb. Nemcsak idegen szavakat ad meg, és utótagról nem ír. Én nem ismerek rövidebb nyelvtani fogalmat rá.

Proposed translations

7 hrs
Selected

szóképző elem (szóösszetételekben)

Szerintem ezt ennél tömörebben nem lehet megfogalmazni. A szóösszetételek szóképző eleme lehet kezdőelem vagy záróelem. Fontos ismérve, hogy önmagában nem állhat.

combining form
n.
A modified form of an independent word that occurs only in combination with words, affixes, or other combining forms to form compounds or derivatives, as electro- (from electric) in electromagnet or geo- (from Greek ge-, from g "earth") in geochemistry.
http://www.thefreedictionary.com/combining form

A kapcsoló tényező az indoeurópai versben egyesíti a mondattanilag egymás mellett álló szavakat, amelyek mondattani kapcsolatban nem állnak, vagy abban állnak, a hangsúlyos szavakat és a klitikumokat, a szóösszetétel komponenseit, a gyököt vagy a tövet és a szóképző elemeket, a gyököt vagy a tövet és a végződéseket.
http://epa.oszk.hu/00100/00188/00022/125208.htm

görög kezdőelemek (bio-, hepato-, cardio-, stb.) és záróelemek (-uria, -cardia, -opsis, stb.) szóösszetételekben a 19-2o oldalon:
http://www.docstoc.com/docs/80654385/LATLEV07
Peer comment(s):

disagree Péter Tófalvi : Képzők is, tehát részei a toldalékoknak, vagyis az én válaszom helyes. Önmagában a képző (szuffixum) azért nem jó, mert azt csak a szavak végére tesszük, de a kérdés a szavak elejére ragasztott toldalékokról is szól. Toldalék = mindkét elem.
2 hrs
Nem toldalék. Funkcióval bíró speciális előtag (prefix) / utótag (suffix).
agree Judith Kiraly : Egyetértek a magyarázattal.
7 hrs
Köszönöm!
agree Peter Boskovitz
9 hrs
Köszönöm!
disagree Gusztáv Jánvári : Egy dolog szól ellene, hogy kifejezetten idegen (görög/latin) eredetű tagokra vonatkozik a kérdés // Nem akarom felülbírálni a kérdező kérdését, feltehetően ő tudja a legjobban, mit akart kérdezni, abban pedig hangsúlyosan szerepel az idegen eredet.
10 hrs
Erre sem az angol definíció, sem a magyar nem tér ki. A kérdező megemlítette ugyan, de az idegen eredetre utalás nem szerves része a kérdéses "combining form" kifejezésnek. Az értelmezéshez hozzátehetjük, de a kifejezés fordításába nem kell beleerőltetni.
neutral hollowman2 : Magyarázat nélkül nem ajánlom. Helyette az alábbit javaslom: idegen eredetű toldalék
21 hrs
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Kedves Ildikó, köszönöm a javaslatot, ezt választom."
+1
6 hrs

idegen (összetételi) elő- és utótagok

Az Osiris így nevezi meg. Sajnos ez a kiadvány nem szentel neki külön fejezetet, így a tárgymutatóból lehet kihalászni, és megnézni, hogyan használja. Az összetételi szó utal rá (bár nem mindig biggyesztik oda), hogy az ilyen elő- és utótagok összetételek részei, önállóan (többnyire) nem használjuk őket (ld. video, inter, centrikus, gráfia stb.)
Peer comment(s):

agree Szabolcs Király
16 mins
disagree Péter Tófalvi : Az Osiris egy alternatív munka, még akkor is, ha szerkesztői profi nyelvészek.
3 hrs
neutral Ildiko Santana : Szerintem ez nem elég pontos, épp a "combining" rész hiányzik. A szóképző elem szóösszetétel képzésében funkciót betöltő speciális előtag (prefix) / utótag (suffix).
10 hrs
A combiningra szerintem az összetételi a válasz; összetételi tag, vagyis valamivel kombinálni kell.
agree hollowman2 : Lényegében jó megoldás, de összefoglalva talán még jobb: idegen eredetű toldalék
23 hrs
Something went wrong...
7 hrs

idegen önállótlan elő- és utótagok

Értelemszerűen.
Peer comment(s):

neutral Péter Tófalvi : Ez kollokviális megnevezés, magyarázat. Ezeknek van hivatalos neve a nyelvtankönyvekben: toldalékok.
2 hrs
Egyetértek.
neutral Ildiko Santana : Szerintem ez az értelmezés nem elég pontos, épp a "combining" rész hiányzik. A szóképző elem szóösszetétel képzésében funkciót betöltő speciális előtag (prefix) / utótag (suffix).
8 hrs
Egyetértek.
Something went wrong...
+1
10 hrs

szóelem(ként), szóelem formájú alak

A felsorolásból (noun, verb, adjective, prefix, suffix stb.) szerintem az következik, hogy szófajokról van szó (pl. hogy mit jelent egy szó igeKÉNT, főnévKÉNT, melléknévKÉNT, szóelemKÉNT). A szóelem formájú alak (combining form) egyaránt lehet külön szó értékkel rendelkező (mint angolul a counter-) és lehet külön szóérték nélküli (mint a magyar -csök a bikacsök szóban), tehát NEMCSAK IDENGEN LEHET.

Például:

Counter
fönévként (noun): pult, számláló stb.
szóelemként (combining form): szembenálló, kiegészítő

Lásd:
http://www.thefreedictionary.com/counter-

--------------------------------------------------
Note added at 10 hrs (2012-02-21 11:13:43 GMT)
--------------------------------------------------

Szóval bár a „counter-” prefix, az „-ology” suffix, mégis mindkettő „combining form”, tehát a gyűjtőszót keressük az elő- és az utógagra, és ez szerintem a „szóelem”. Ha a „combining form” TÉNYLEG csak az egybeírandó szóelemeket jelenti, akkor a megoldás „szó érték nélküli szóelem”.
Peer comment(s):

agree Judith Kiraly : Nagyon igaz, hogy nem csak idegen lehet. Tetszik a szó érték nélküli szóelem.
5 hrs
neutral Ildiko Santana : Szerintem a "szóelem" mást is jelenthet, így itt nem elég pontos, épp a "combining" rész hiányzik. A "szóképző elem" szóösszetétel képzésében funkciót betöltő speciális előtag (prefix) / utótag (suffix).
6 hrs
neutral hollowman2 : Nem rossz a megközelítés, de megoldásnak - magyarázat nélkül - kevés. Helyette az alábbit javaslom: idegen eredetű toldalék idegen eredetű toldalék
19 hrs
Something went wrong...
26 mins

toldalék

prefix: előképző
suffix: utóképző
stb.

--------------------------------------------------
Note added at 10 óra (2012-02-21 10:45:29 GMT)
--------------------------------------------------

Az ellenvetésekkel kapcsolatban:
A két kolléga nagy tévedésben van.
A kérdésben feltett elemek prefixumok és szuffixumok, vagyis a toldalékok közé tartoznak, elő- és utóképzők.

--------------------------------------------------
Note added at 10 óra (2012-02-21 11:16:48 GMT)
--------------------------------------------------

Beteszem ide a Wikipédia szócikket, ha már nem kattintunk rá valamiért:
"A toldalék (affixum) jelentésváltoztató, -módosító vagy viszonyjelentést hordozó szórész, morféma. Közvetlen környezete a szótő; a tőmorfémák legnagyobb részéhez bármilyen esetben, egy kisebb részéhez csak korlátozottan, egy harmadik csoportjához pedig sohasem járulhatnak toldalékok.
A toldalékok részben helyzetük, részben szerepük szerint csoportosíthatók. A szótőhöz viszonyított helyük szerint lehetnek:
szuffixumok, ha a szótő mögé kerülnek (pl. erdő.ben);
prefixumok, ha a szótő elé kerülnek (pl. meg.eszik);
infixumok, ha beékelődnek a szótőbe (ez a magyartól teljesen idegen);
cirkumfixumok, ha körülveszik a szótövet (pl. leg.jo.bb)
A magyar nyelv toldalékainak többsége szuffixum: ez agglutináló jellegéből fakad. A prefixumok ritkábban fordulnak elő, de például az igekötők ebbe a csoportba tartoznak. Csoportjuk inkább az indoeurópai nyelvekre jellemző, például német be.kommen, ge.arbeitet. Az infixumok, ugyan a magyarból teljesen hiányzonak, az ausztronéziai és ausztroázsiai nyelvekben gyakoriak.
A magyar nyelv szuffixumai változatos feladatokat láthatnak el, így funkciójuk szerint három alcsoportba sorolhatók:
a képző megváltoztathatja szótári szó jelentését, rendszerint új szavakat hoz létre, és szófajváltást is eredményezhet: ég.i, bot.o.z. Egy szótőhöz több is járulhat.
a jel valamilyen viszonyjelentéssel (többek közt mód, idő, hasonlítás, többség, birtoklás) módosítja a fogalmi jelentést, gyakran további jelek vagy ragok felvételét kívánja: fiú.é (birtokjel), mosakod.t.unk (múlt idő jele);
a rag a mondatbeli viszonyítás és egyeztetés sajátos jelentésmozzanatával gazdagítva kijelöli az őt viselő szó mondatbeli szerepét, névszó esetén kijelöli annak nyelvtani esetét, és egyúttal lezárja a szóalak hangtestét a további szuffixumfelvétel elől: kert.ek.ben (inessivus), ás.t.ak (többes szám harmadik személy ragja).
A szótő és a képző a szótári szavak létrehozásában játszik szerepet, a jel és a rag ellenben a mondatok felépítésben nélkülözhetetlen. Ezért az előbbi morfémák lexikológiai természetű, míg az utóbbiak grammatikai szerepű szóelemeknek is tekinthetők."

--------------------------------------------------
Note added at 11 óra (2012-02-21 11:50:18 GMT)
--------------------------------------------------

Nos, ha valaki figyelmesen elolvasta a fenti szöveget, akkor talál benne egy varázsszót: agglutináló. Magyarul: tapasztó, ragasztó.
A magyar nyelv a legtöbbször ilyen: majdnem mindig a szótő végéhez ragasztjuk hozzá a toldalékokat, szemben pl. az angollal, amelynél ugyanazt a problémát különálló, a szó elé helyezett szavacskákkal (elöljárókkal, prepozíciókkal) oldják meg.

Emiatt ami nálunk rag (mondjuk helyhatározó rag), az az angolban elöljáró: a házBAN - IN the house

A feltett kérdésre azért nehéz válaszolni, mert a felsorolt angol prefixumok a magyarban képzőkre fordítódnak le - amelyeket mi, magyarok, a szótő végéhez tapasztunk -, de mivel neologizmusokról (idegen nyelvekből kölcsönvett szavakról, vagy pre- ill. szuffixumokról) van szó (!) a magyarban kerülhetnek a szótő elejére és végére is.

Szerintem emiatt okoz gondot ennek a kérdésnek a helyes megválaszolása egyes nagyra becsült kollégáknak is.

--------------------------------------------------
Note added at 16 óra (2012-02-21 16:42:51 GMT)
--------------------------------------------------

No, akkor beírom ide a VÉGLEGES válaszom:
A magyar nyelvtanban nincs értelme ennek az elemzésnek, mert ezek egységes kifejezések. Filozófia, geológia, teokrácia, anatómia stb. ezek a magyar egységes kölcsönszavak (kicsit a kiejtésünkhöz igazítva).

Ha ilyen jellegű angol nyelvészeti elemzést akarunk lefordítani, akkor a toldalékok a helyes, esetleg pontosítva, hogy szuffixumról vagy prefixumról van szó.

--------------------------------------------------
Note added at 16 óra (2012-02-21 16:43:42 GMT)
--------------------------------------------------

...ezek a magyarban...
Peer comment(s):

disagree Gusztáv Jánvári : A toldalék, ahogy a hivatkozott cikk is elmondja, a jel, a rag és a képző, plusz az igével egybeírt igekötő (mint prefixum). Az idegen előtagok (pl. auto, intra) nem toldalékok, és szerintem a kérdés ezeknek a neve.
5 hrs
A toldalék egy gyűjtőfogalom, sok mindent magába foglal, épp ezért nem tévedhettem én itt.
disagree Krisztina Lelik : nem
6 hrs
A toldalék egy gyűjtőfogalom, sok mindent magába foglal, épp ezért nem tévedhettem én itt.
agree Balázs Sudár : Teljesen meglepő módon egy ehhez nagyon értő ember (nyelvészprofesszor) szerint is az. Pedig azt hittem, hogy tévedsz...
10 hrs
agree hollowman2 : idegen eredetű toldalék - (Gratulálok, hamar rátapintottál a lényegre...)
1 day 4 hrs
Something went wrong...
1 day 10 hrs

idegen szóösszetétel

Elolvastam a vitát, de már az angol "combining forms" kifejezés meghatározása is hiányzott, pedig a Wikin angolul világosan ott van: "Classical compounds (also known as neoclassical compounds, and combining forms) are compound words composed from Latin or Ancient Greek root words", http://en.wikipedia.org/wiki/Classical_compound.
Ez azt jelenti, h. KIZÁRÓLAG olyan LEXÉMÁKRÓL beszélünk, amelynek az elő- és az utótagja is klasszikus (görög vagy latin) eredetű, vagyis a listában nem az elő- illetve utótag meghatározását kell megadni.
Az Osiris nagyon szépen leírja a 286-288. oldalon az ezzel kapcsolatos tudnivalókat.
Peer comment(s):

neutral hollowman2 : Szerintem meg nem "KIZÁRÓLAG olyan LEXÉMÁKRÓL beszélünk, amelynek az elő- és az utótagja is klasszikus (görög vagy latin) eredetű, vagyis a listában nem az elő- illetve utótag meghatározását kell megadni." .
13 hrs
Hanem?
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search